15. 8. 2013

Hexbeam "Heavy Duty"

Anténu Hexbeam jsem postavil již v loňském roce (viz zde). Z dnešního pohledu lze mojí loňskou konstrukci označit za prototyp. Díky němu jsem ale získal cenné zkušenosti, a hlavně dobrá funkce antény mě motivovala na další vylepšování. Postupně během celého roku tak vznikl přepracovaný Hexbeam, který vzhledem k robustnosti provedení označuji jako "Heavy Duty"- tedy pro těžké nasazení. :-)
Hlavní změnou bylo vylepšení centrálního držáku a středového napáječe (center post). Střed je vyřezaný z 5mm AL plechu a držáky jsou vysoustružené z AL trubky s navařeným "límečkem" pro sešroubování.
Izolovaný "center post" je z laminátové trubky, původně z VN zkratovací soupravy, kterou jsem koupil v Holicích na "blešáku". Veškerý spojovací materiál je nerez.

Vylepšil jsem uchycení na koncích prutu. Do prutu jsem vlepil 10mm hmoždinku a zašrouboval oko s dlouhým závitem. Oko jsem bohužel musel trochu nevzhledně zdeformovat, aby bylo možno přes něj přetahovat hadicové spony.
 Aby hadicové spony nepoškozovaly povrch prutů, okoukal jsem řešení od Spiderbeamu. Oka jsou "vypolstrována" plochou gumou a zasmrštěna do teplem smrštitelné bužírky. Díky tření gumy není nyní nutno spony tolik utahovat proti posunování.
Letos jsem si dal i práci s naladěním. Naštěstí zkrácení prvků které jsem vypočítal opravdu "sedělo" takže anténa má na všech pásmech SWR menší než 1:1,5. (měřeno analyzátorem u antény). Po připojení 30m koaxu RG-213 se hodnoty dostávají pod 1:1,2, resp. ručička "Reflected" na mém PSV metru Daiwa se ani při 500W výkonu ani nepohne :-)
Škoda jen že po dovolené půjde hexbeam opět rozložený do sklepa..

14. 8. 2013

ELAD FDM-S1

FDM-S1

Po nějaké době hraní si s SDR PMSDR (viz zde) jsem došel k názoru, že je třeba "upgrade".
Ne že by PMSDR bylo špatné, ale vadila mi nutnost používání externí zvukové karty a s tím spojené kabeláže a několik dalších neduhů této dnes již překonané koncepce.
Bohužel finanční možnosti neumožnily nákup SDR typu Perseus či Excalibur, ale zaujal mne nový přístroj z italské produkce distribuovaný firmou WoodBoxRadio a to ELAD FDM-S1.

Toto SDR je "Direct sampler". Neobsahuje tedy žádnou konverzi kmitočtů pomocí směšování. Výkonný procesor přímo vzorkuje kmitočtové spektrum v šíři až 6MHz v rozsahu 30kHz až 30MHz.
Detailnější technickou specifikaci lze nalézt třeba zde. Velkou výhodou je, že kromě dodávaného software FDM-SW1 také funguje s mým oblíbeným HDSDR.

První dojem není špatný. Velikost asi jako lahev "placatka", do PC vede jeden USB kabel, přes dodanou BNC/SMA redukci připojuji anténu. Po připojení PC žádá ovladače a je nutno nainstalovat přiložený FDM-SW1 který je obsahuje. Instalace probíhá bez komplikací. Spouštím program a "vodopád" ožívá... Nádhera, signály krásně "řetízkují" nikde žádné parazitní zázněje, rušení z PC či zrcadlové signály. V novém software nejsem ale ještě zorientovaný a tak hned zkouším jak to bude fungovat s HDSDR. Je třeba překopírovat DLL knihovny ale pak již HDSDR startuje a ........funguje to...a jak dobře! :-)

Nyní testuji FDM-S1 na anténě hexbeam i přes blízkost vysílače Liblice (639kHz, 750kW) SDR nemá problém přijímat nejslabší signály. Porovnávám s Kenwood TS-570D a vše co slyším na Kenwood slyším i na SDR. V opravdovém tvrdém souboji by asi FDM-S1 prohrál, bylo by to ale se ctí..
Doplnil-li by se SDR přijímač o pásmové filtry a předzesilovač, nevím, nevím kdo by "stál na bedně".  

Nesporná výhoda SDR je vizualizace dění na pásmu. V porovnání s tím, je ladění klasického rádia jako "prohledávání louky divadelním kukátkem".
Případným majitelům vřele doporučuji registraci do Yahoo groups fóra, kde se nejen zajímavě diskutuje (EN) ale také tam člověk získá přístup na FTP server, odkud je možno stahovat nové aktualizace programu.


31. 7. 2013

9A/OK1CSS

Druhý týden dovolené jsme se přesunuli do Chorvatska. A když k moři, tak kam jinam než na ostrov!

9A/OK1CSS   QTH: Baška  ostrov Krk   EU-136

16,5m LW natažen z balkónu na plot

Uprostřed pile-upu

S5/OK1CSS/P

Letošní dovolenou jsme se rozhodli rozdělit na dvě části. První týden jsme strávili v Julských Alpách ve Slovinsku. 

S5/OK1CSS/P   QTH: Penzion Resje, Nemški Rovt, nr. Bohinjska Bistrica


12,5m vertikal vedle penzionu
 
Poblíž střediska "Vögel"

Bledské jezero

Soutěska "Vintgar"
Penzion Resje se ukázal jako výborná volba. Paní majitelka výnorně vaří a je velmi milá. 12,5m vertikál před penzionem nebyl žádný problém. Vertikál měl 6 radiálů, laděno "remote" tunerem MFJ u paty antény.

25. 7. 2013

KV vertikál 12m a "Ltuner"

Pořídil jsem teleskopický prut 12,5m od DX Wire s plánem na vícepásmovou, portejblovou, vertikální anténu. Nejprve jsem zkoušel drát volně namotaný na prut ladit tunerem přes UNUN jako u antény Rybakov 806. Bohužel očekávaný výsledek se nedostavil. Impedance antény u paty pohybovala v hodnotách několika ohmů a ani "všemocný" T-článek anténu zkrotit nedokázal.
Zkracovat zářič se mi nechtělo, tak mi začala v hlavě vrtat myšlenka vzdáleného "ručního" tuneru, který by nahradil unun. Zapátral jsem po internetu a nalezl článek "LW antény a L články v praxi" který byl publikován Ra 5/2005.
V "šuplíkových" zásobách jsem našel kondenzátor z RMky a proměnnou indukčnost pocházející z tuneru Vectronic. Protože proměnná indukčnost je konstrukčně řešena s uzemněným jezdcem (a hřídelí) a nechtělo se mi hřídel izolovat, rozhodl jsem se pro toto uspořádání.
V GM Electronic jsem koupil elektroinstalační krabici a komponenty do ní vestavěl.

"Klapací" ferity vyplňují volné místo v krabici a omezují plášťové proudy koaxiálním kabelem. Páčkové přepínače slouží k připínání dodatečné pevné kapacity 300pF a k přepínání konfigurace C-L / L-C.
V praxi se ale ukázalo, že ani přídavný kondenzátor, ani jiná konfigurace není třeba.
Ke spodní křídlové matici připojuji 6 radiálů délky 4,5m. V této "portejblové" konfiguraci je to kompromis vzhledem na obtížnost stavby a nároky na prostor.

 Funkčnost antény spolu s "remote-manuál-Ltunerem" byla hned ověřena na chalupě v Jižních Čechách.

Pomocí Ltuneru lze anténu doladit na všech pásmech od 80do 10m. S úspěchem Ltuner používám i na ladění LW antén jiných délek.

24. 7. 2013

23. 7. 2013

Terminál pro zemní radiály k vertikálu

Jako příslušenství k 12m laminátovému stožáru od DX-Wire, který jsem pořídil na burze v Německém Neumarktu jsem z kusu 2mm AL plechu vyrobil tento "terminál" pro radiály.
Objímka na plastové potrubí se připevní u paty prutu. Pod křídlové matky pak přijde 32 radiálů délky 4,2m.
Pokud se přímo do červené zdířky zasune banánek drátu zářiče a koax připojí přímo na PL konektor funguje to jako jednopásmový 40m vertikál. Pokud se jen připojí žlutozelený vodič k externímu tuneru, pak to funguje jen jako zemní síť pro vícepásmový vertikál.
Zajímavý článek o počtu radiál a jejich délce je publikován v 21th.ARRL AntennaBooku.

23. 2. 2013

Cobweb anténa

Po výborné zkušenosti s anténou Hexbeam jsem zkusil postavit ještě všesměrovou anténu Cobweb (pavoučí síť), kterou též na svých stránkách popisuje Steve G3TXQ (http://www.karinya.net/g3txq/cobweb/)

Jako střed jsem použil kus 5mm AL plechu a kus TV antény jako držák na stožár. Laminátové pruty jsou tyčky k rajčatům ze železářství u Rouska (á 20,-Kč). Jejich délku bylo ale třeba trochu prodloužit, tak jsem ke středové desce přidělal AL hranoly 16x16mm podélně odvrtané na soustruhu a do nich teprv pruty zasunul.
Pro Balun 4:1 jsem musel koupit feritové Amidony FT140-61 na eBay (cca 350,-Kč 2Ks) protože jsem je v Čechách nesehnal.
Po napnutí vodičů se pruty trochu moc prohýbaly, tak jsem je ještě do poloviny podepřel "paralelními" kousky prutů (staženo stahovací plastovou páskou + vulkanizačkou) Na fotce která bohužel není moc kvalitní je to vidno jako zesílení od středu do cca 1/2 prutu.
Anténa šla krásně vyladit na všech pěti pásmech (14,18,21,24,28). Analyzer ukazoval vždy pod 1:1,2 nebo do 1:1,5 na okrajích pásem. PSV metr u rádia (cca 20m koaxu) už ukazuje 1:1.
Anténu jsem porovnával s vedle postaveným GAP Titanem. Na poslech se antény zdály být srovnatelné, na vysílání jsem lepší reporty dostával na Titana. Je třeba ale zmínit, že Cobweb anténa byla jen cca 3m nad zemí.
Cobweb anténa je prostorově velmi nenáročná a solidně fungující vícepásmová anténa. Pochopitelně nelze jí srovnávat se směrovkou, ale pro portable použití, nebo pro omezený prostor jí mohu vřele doporučit.

15. 1. 2013

Lyžařská bouda

Lyžařská bouda Leden 2013
Jedno foto z krátké návštěvy na Liščí hoře..  Návštěvu lze doporučit jak v létě, tak i v zimním období :-)
http://www.lyzarskabouda.com/

3. 1. 2013

Stojánek pro FT-817

Již delší dobu jsem přemýšlel jak vymyslet stojánek pro Yaesu FT-817. V Holicích jsem pokukoval po nožičkách "Peg Leg", ale inzerovaná cena atakující 500,-Kč mi lehce vyrazila dech. Nechal jsem se tedy inspirovat obrázky na internetu a dnes jsem během chvilky vytvořil bezvadný a dokonce sklopný stojánek!
Stojánek pro FT-817
Na fotkách ZDE je vidět více detailů. Stojánek jsem zhotovil z ocelového drátu 2,5mm, dvou pojistných oček s "červíkem" a kousku palivové hadičky. Vše je běžně k sehnání v modelářských prodejnách. Náklady na stojánek jsou asi desetinové oproti "Peg Leg" :-)

4. 11. 2012

28. 10. 2012

CQ WW DX SSB Contest 2012

Opět jsem zůčastnil pod značkou OK1C letošního CQ WW DX SSB contestu z QTH v jižních Čechách.
3el. YAGI  650m a.s.l.

Contestové pracoviště
Závodní sestava - Kenwood TS-570D, N1MM log, PA Marconi BH30 (1kW) pro 3,5 - 21MHz, PA Loudenboomer 350W pro 28MHz, Anténa 3 pásmová, 3 prvková YAGI v 650m a.s.l., dipol pro 80 a 40m.  1019 QSO, 605.150 bodů.

7. 10. 2012

Expedice Krkonoše 2012

OK1TLT, OK2RO, OK1CSS
Je to skoro neuvěřitelné, ale po osmi letech od naší poslední radioamatérské "expedice" se nám konečně podařilo domluvit a zas vyrazit na společnou akci. Složení týmu bylo podobné jako v roce 2004, kdy se uskutečnila naše poslední společná akce, jen Jirka OK7TB (ex OK1XTB) tentokrát chyběl. Naopak jsme tentokrát přibrali další členy -  naše ženy a děti.

Termín byl domluven na první říjnový víkend, jako QTH byla zvolena oblíbená a k radioamatérům vstřícná Lyžařská bouda na Liščí hoře.
Jak je vidět na fotodokumentaci z naší expedice ZDE počasí nám příliš nepřálo. Přestože v Čechách padaly teplotní rekordy babího léta, my jsme měli mlhu a silný ledový vítr. Nic to ale neubralo našemu pozitivnímu naladění, takže celá expedice proběhla úspěšně a v dobré náladě.
OK1TLT při QSO na 80m
Po dobu expedice jsme byli aktivní na KV, VKV i UKV. Již v pátek večer jsme natáhli 42m LW z okna a v sobotu jsme postavili vertikální G5RV na 12m laminátovém prutu. Anténa byla laděna externím tunerem MFJ-993BRT
KV anténí farma
  V sobotu jsme pod značkou OK1KFX zasáhli do výsledkové listiny SSB ligy a pod vlastními značkami udělali několik pěkných spojení v Oceánia DX contestu.
Tomáš OK1TLT se za improvizovaných podmínek - Yagi anténa v okně - zúčastnil UHF contestu, kde dle předběžných výsledků, přes omezený čas a podmínky obsadil 32.místo!

Náš "odpočinkovo-rodinný výlet s radioamatérskou tématikou", čili EXPEDICE zaznamenal u všech jejích členů pozitivní ohlas, tak doufejme, že si podobnou prima akci zase brzo zopakujeme!

ZDE je video z celé akce od Tomáše OK1TLT

1. 9. 2012

Oprava kondenzátoru z RMky

Možná by se mohl někomu hodit můj návod, jak opravit unavený sběrač rotoru kondenzátoru z RMky.

31. 8. 2012

Hexbeam

Využívám dovolené a realizoval jsem připravovaný projekt šestipásmového Hexbeamu (20 - 6m).
Mám k dispozici jen 5m stožárek, ale i tak zatím naprosté nadšení.. Některé signály jsou o 1 až 2 S silnější než na Titana, Hexbeam bere daleko méně šumu a rušení z pásma, dovolávám se i se 100W...a s 500W z "Loudenboomera" je to i na DXy :-)

Jako hlavní zdroj inspirace a manuál pro stavbu jsem použil návod od Lea K4KIO, který je ke stažení zde:
http://www.leoshoemaker.com/files/HEXBeam_by_K4KIO.pdf

Fotky ze stavby jsou zde

Jako nosné pruty jsem použil levné rybářské pětimetrové biče (zakoupeno v www.rybolov.eu kus po 200,-Kč), které jsem zkrátil na potřebnou délku 3,5m. Střed je prozatimně zhotoven z plechu co jsem našel a z různých anténích držáků - co dům dal, už mám ale připravenou profi-verzi z 5mm hliníku a soustruženými držáky. "U" třmeny jsou z Ferony, stejně jako ostatní spojovací materiál. Pro velké třmeny chodím do Auto Prima. Jsou to spojky používané na výfuky. Plastová D oka jsem objednal z galanterie.Centrální tyč (center post)  jsem vyrobil z novodurové odpadní trubky, to se ale úplně neosvědčilo, trubka je měkká a trochu se ohýbá. Už mám připravenou lepší - sklolaminátovou. Drát je s izolací PVC průměru 1,5mm.


Na všech pásmech je krásný dip, ale bude třeba trochu zkrátit prvky, anténa rezonuje pod pásmy. Na analyzátoru to vypadá hrozně, ale rádio v kombinaci s PSV metrem je celkem spokojené a křivka PSV se zdá "plošší" a kromě 14MHz se na všech pásmech PSV vejde do 1,4.

Jedíná špatná zpráva je, že hexbeam bude muset brzo dolů. Bohužel zatím nemám možnost jeho trvalého nasazení....

11. 7. 2012

Polní den 2012

Tak jako v letech minulých se i letos polní den radioklubu OK1KFX konal na chalupě u Martina OK1FZM v jižních Čechách. Bohužel účast členů našeho RK nebyla valná, takže čest klubu jsme hájili jen tři - Martin, já a Karel OK1FBH.
Aby členové týmu měli kvalitní zázemí a teplou vodu, musel se Martin pustit do opravy bojleru... Kdo někdy otevíral třicet let starý bojler pochopí, proč je Martin poněkud "umazaný" :-)
Kóta 650mnm neskýtá ideální podmínky pro VKV DXy, ale naopak z hlediska zázemí a vřelosti hostitelů je to kóta ideální... Letošní výsledek 181 QSO a 39.355 bodů lze hodnotit jako velmi uspokojivý.
Zde je vidět kam to "lítalo" a také kam to "nelítalo". Také to nemilosrdně ukazuje, kdy "se spalo" :-)
ODX OZ5W  746km potěšil (hlavně proto, že jsem ho udělal já..)

Závěrem musím konstatovat, že letošní PD byl velmi vydařený, panovala dobrá nálada, ve vzduchu poletovala radioamatérská aura a kolem nás poletovala Lenka (OK1WZM ) s Janou a vzorně se o nás "Kontestmany"  staraly, za což jim patří velký dík!  Doufejme, že se znovu sejdeme (a snad ve větším počtu) na PD 2013 !!

1. 7. 2012

Lyžařská bouda

Už jsme toho pražského shonu měli nějak dost, tak jsme si udělali prodloužený víkend v Krkonoších. Jako QTH jsme zvolili nám známou a oblíbenou Lyžařskou boudu na Liščí hoře. Protože jsme tam byli jen na dvě noci, vzal jsem sebou jen QRP výbavu: FT-817. Altoids tuner a 40m LW anténu.
Lyžařská bouda

Úžasný výhled z pokoje
Výbava: FT-817, Altoids tuner a 40m LW z okna
Výlet na Luční boudu
Rozhledna Hnědý vrch
Nadmořská výška 1200m dělá svoje.. Na 5W z 817ky jsem udělal několik pěkných spojení (RA6, SV2, 7X2, P3, F5, I7, YT, UG, EA5....) vesměs s pochvalou za solidní signál. Provětral jsem i ručku a udělal pár spojení na 2m a 70cm cestou na Luční boudu. Vcelku povedený víkend :-)