14. 8. 2013

ELAD FDM-S1

FDM-S1

Po nějaké době hraní si s SDR PMSDR (viz zde) jsem došel k názoru, že je třeba "upgrade".
Ne že by PMSDR bylo špatné, ale vadila mi nutnost používání externí zvukové karty a s tím spojené kabeláže a několik dalších neduhů této dnes již překonané koncepce.
Bohužel finanční možnosti neumožnily nákup SDR typu Perseus či Excalibur, ale zaujal mne nový přístroj z italské produkce distribuovaný firmou WoodBoxRadio a to ELAD FDM-S1.

Toto SDR je "Direct sampler". Neobsahuje tedy žádnou konverzi kmitočtů pomocí směšování. Výkonný procesor přímo vzorkuje kmitočtové spektrum v šíři až 6MHz v rozsahu 30kHz až 30MHz.
Detailnější technickou specifikaci lze nalézt třeba zde. Velkou výhodou je, že kromě dodávaného software FDM-SW1 také funguje s mým oblíbeným HDSDR.

První dojem není špatný. Velikost asi jako lahev "placatka", do PC vede jeden USB kabel, přes dodanou BNC/SMA redukci připojuji anténu. Po připojení PC žádá ovladače a je nutno nainstalovat přiložený FDM-SW1 který je obsahuje. Instalace probíhá bez komplikací. Spouštím program a "vodopád" ožívá... Nádhera, signály krásně "řetízkují" nikde žádné parazitní zázněje, rušení z PC či zrcadlové signály. V novém software nejsem ale ještě zorientovaný a tak hned zkouším jak to bude fungovat s HDSDR. Je třeba překopírovat DLL knihovny ale pak již HDSDR startuje a ........funguje to...a jak dobře! :-)

Nyní testuji FDM-S1 na anténě hexbeam i přes blízkost vysílače Liblice (639kHz, 750kW) SDR nemá problém přijímat nejslabší signály. Porovnávám s Kenwood TS-570D a vše co slyším na Kenwood slyším i na SDR. V opravdovém tvrdém souboji by asi FDM-S1 prohrál, bylo by to ale se ctí..
Doplnil-li by se SDR přijímač o pásmové filtry a předzesilovač, nevím, nevím kdo by "stál na bedně".  

Nesporná výhoda SDR je vizualizace dění na pásmu. V porovnání s tím, je ladění klasického rádia jako "prohledávání louky divadelním kukátkem".
Případným majitelům vřele doporučuji registraci do Yahoo groups fóra, kde se nejen zajímavě diskutuje (EN) ale také tam člověk získá přístup na FTP server, odkud je možno stahovat nové aktualizace programu.


Žádné komentáře: