15. 8. 2013

Hexbeam "Heavy Duty"

Anténu Hexbeam jsem postavil již v loňském roce (viz zde). Z dnešního pohledu lze mojí loňskou konstrukci označit za prototyp. Díky němu jsem ale získal cenné zkušenosti, a hlavně dobrá funkce antény mě motivovala na další vylepšování. Postupně během celého roku tak vznikl přepracovaný Hexbeam, který vzhledem k robustnosti provedení označuji jako "Heavy Duty"- tedy pro těžké nasazení. :-)
Hlavní změnou bylo vylepšení centrálního držáku a středového napáječe (center post). Střed je vyřezaný z 5mm AL plechu a držáky jsou vysoustružené z AL trubky s navařeným "límečkem" pro sešroubování.
Izolovaný "center post" je z laminátové trubky, původně z VN zkratovací soupravy, kterou jsem koupil v Holicích na "blešáku". Veškerý spojovací materiál je nerez.

Vylepšil jsem uchycení na koncích prutu. Do prutu jsem vlepil 10mm hmoždinku a zašrouboval oko s dlouhým závitem. Oko jsem bohužel musel trochu nevzhledně zdeformovat, aby bylo možno přes něj přetahovat hadicové spony.
 Aby hadicové spony nepoškozovaly povrch prutů, okoukal jsem řešení od Spiderbeamu. Oka jsou "vypolstrována" plochou gumou a zasmrštěna do teplem smrštitelné bužírky. Díky tření gumy není nyní nutno spony tolik utahovat proti posunování.
Letos jsem si dal i práci s naladěním. Naštěstí zkrácení prvků které jsem vypočítal opravdu "sedělo" takže anténa má na všech pásmech SWR menší než 1:1,5. (měřeno analyzátorem u antény). Po připojení 30m koaxu RG-213 se hodnoty dostávají pod 1:1,2, resp. ručička "Reflected" na mém PSV metru Daiwa se ani při 500W výkonu ani nepohne :-)
Škoda jen že po dovolené půjde hexbeam opět rozložený do sklepa..

Žádné komentáře: