25. 7. 2013

KV vertikál 12m a "Ltuner"

Pořídil jsem teleskopický prut 12,5m od DX Wire s plánem na vícepásmovou, portejblovou, vertikální anténu. Nejprve jsem zkoušel drát volně namotaný na prut ladit tunerem přes UNUN jako u antény Rybakov 806. Bohužel očekávaný výsledek se nedostavil. Impedance antény u paty pohybovala v hodnotách několika ohmů a ani "všemocný" T-článek anténu zkrotit nedokázal.
Zkracovat zářič se mi nechtělo, tak mi začala v hlavě vrtat myšlenka vzdáleného "ručního" tuneru, který by nahradil unun. Zapátral jsem po internetu a nalezl článek "LW antény a L články v praxi" který byl publikován Ra 5/2005.
V "šuplíkových" zásobách jsem našel kondenzátor z RMky a proměnnou indukčnost pocházející z tuneru Vectronic. Protože proměnná indukčnost je konstrukčně řešena s uzemněným jezdcem (a hřídelí) a nechtělo se mi hřídel izolovat, rozhodl jsem se pro toto uspořádání.
V GM Electronic jsem koupil elektroinstalační krabici a komponenty do ní vestavěl.

"Klapací" ferity vyplňují volné místo v krabici a omezují plášťové proudy koaxiálním kabelem. Páčkové přepínače slouží k připínání dodatečné pevné kapacity 300pF a k přepínání konfigurace C-L / L-C.
V praxi se ale ukázalo, že ani přídavný kondenzátor, ani jiná konfigurace není třeba.
Ke spodní křídlové matici připojuji 6 radiálů délky 4,5m. V této "portejblové" konfiguraci je to kompromis vzhledem na obtížnost stavby a nároky na prostor.

 Funkčnost antény spolu s "remote-manuál-Ltunerem" byla hned ověřena na chalupě v Jižních Čechách.

Pomocí Ltuneru lze anténu doladit na všech pásmech od 80do 10m. S úspěchem Ltuner používám i na ladění LW antén jiných délek.

Žádné komentáře: