30. 7. 2007
Veselý Vrch u Mokrska
Zde je panoráma rozhledu:
Více info naleznete zde:
http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/vesely-vrch-u-mokrska/
28. 7. 2007
NQ4I/AM
Po spojení jsem ještě nahrál kousek audio záznamu.. 166k Mp3 si můžete přehrát/stáhnout zde:
http://www.ok1css.net/nq4i.mp3
Další info na: http://www.nq4i.com/
OK1CSS/p
26. 7. 2007
Betonujeme stožár pro Titana
Titan
20. 7. 2007
Polní den 2007
http://www.ok1css.net/foto/pd2007/index.htm
Loudenboomer
19. 7. 2007
Tunery MFJ
Tak dlouho jsem sháněl po burzách a v obchodech vhodné kondenzátory, cívky, přepínače a krabičky, až sem si ho nakonec koupil od firmy MFJ...když jsem za něj platil nekřesťanské peníze, srdce mi krvácelo. Cena rozhodně neodpovídá kupovanému výrobku, když se mi ale podaří na peníze zapomenout, musím konstatovat, že je to docela povedená krabička. Krom toho, nekoupit si ho, tak mam dodnes jen plný šuplík součástek a tuner žádný. Výhodou je vestavěný dvourafikový PSV metr a malé rozměry.
Koncepce T-článku je povedená, většinu "normálních" antén se mi podařilo doladit bez problémů. Důležité však je mít tuner vždy řádně uzemněn, k čemuž slouží křídlová matka na zadním panelu. Tuner je opatřen symetrizačním členem, takže lze přizpůsobovat i antény napájené žebříčkem, nebo dvoulinkou. Na zadním panelu je i přepínač citlivosti PSV metru, takže lze přepínat mezi rozsahem do 6W, do 30W a do 300W. Zde je tedy myšleno i na QRPisty. Při přivedení napětí do zadní zdířky je měřák pěkně podsvícen. Mechanické provedení je odpovídající firmě MFJ - takže "nic moc" Obzvláště se mi nelíbí uchycení ladicího kondenzátoru pouze v jednom ložisku, ložisko je samozřejmě třecí. Doporučuji tedy přední knoflíky chránit před hrubším zacházením, nebo před nárazem. Další bolístkou je absence bypasu, jestliže tuner nepotřebujete nezbude než šroubovat konektory.. škoda, že se v našich krajinách zatím nedaří sehnat otočné kondenzátory podobné těm co používá MFJ dimenzovaná zhruba do 200W, pak bych asi volil cestu vlastní konstrukce.
16. 7. 2007
Dipól na 50MHz
10. 7. 2007
Nové QSLe
1. 7. 2007
PC interface pro TS-570D
Potřeboval jsem ovládat transceiver Kenwood TS-570D pomocí počítače, abych mohl plně využívat funkcí různých PC staničních deníků a různých programů pro správu pamětí. TS-570ka je sice od výroby obdařena přímo konektorem RS232, takže stačí TRX s PC propojit vhodným sériovým kabelem a hotovo, ale toto řešení mi nevyhovovalo z důvodu brumu, který vznikal při propojení země PC a TRX. Bohužel se mi nikde nepodařilo najít vhodné zapojení s optočleny přímo určené pro TS-570, pustil jsem se tedy do vývoje "na vlastní pěst"
Zapojení vychází ze zapojení otištěném v RŽ 98/4 str.22 ale vzhledem k některým specifikum bylo třeba zapojení upravit.
1.) TS-570ka používá logické úrovně RS-232 nelze tedy použít zapojení pro "Kenwood" inzerované v RŽ. (úrovně TTL) Je třeba použít upravené zapojení v RŽ označené "interface PC - TNC"
2.) V RŽ je zapojení uvedeno pro konektor CANON 25, já jsem použil CANON 9 - bylo nutno změnit číslování konektorů
3.) Bylo nutno dodělat externí napájení interfejsu z důvodu, že TS-570ka nemá na výstupech RTS a CTS stálou přítomnost napětí a nelze tedy tyto signály usměrnit a použít na napájení optočlenů.
4.) Přidání LED diod pro lepší informaci o stavu interfejsu.
Zde je ke stažení upravené schema
Napájení je "vytaženo" z konektoru "AT" na zadní stěně transceiveru - výhodou je automatické zapnutí interfejsu spolu s TRX.
Propojovací kabel mezi TRX a interfejsem je křížený (tzv. nullmodem) Jest to pro zachování kompatibility - pokud interfejs vyřadíte, lze tento kabel přímo "zapíchnout" do PC. Kabel mezi interfejsem a PC je přímý.
Zde je výsledek: